Peynir sevenler?

Sıklıkla 2 yaşından sonra karşılaştığım peynir sevmeme durumunda aklıma hep Tom ve Jerry çizgi filmleri ve onların hikayesini anlatmak geliyor. Hepimizin anılarında canlanan, ev kedisi Tom ile ev faresi Jerry. İlk Tom ve Jerry animasyonu 1940 yılında Hanna ve Barbera tarafından yapılmış ve MGM çizgi film stüdyosunda 1957 yılına kadar 114 kısa çizgi film çekilmiş.

Bu ikilinin arasında bir o kadar komik ve şiddetli mücadelenin yarısından çoğunun kahramanı tabiiki; peynir.

Büyüme gelişme çağında çocuklar peynir konusunda 2’ye ayrılır. Peynire bayılanlar ve peyniri ağzına koymayanlar.

Peynir, kalsiyum ve protein açısından zengin bir gıda maddesidir. Ayrıca B grubu vitaminleri, çinko ve fosfor gibi mineralleri de içerir. Her yaşta ihtiyaç duyulmasına karşın özellikle büyüme çağındaki çocukların günlük ihtiyacını karşılaması ile günlük beslenmelerinde olmazsa olmaz sayılabilecek temel bir gıda maddesidir.

4-8 yaş arası çocukların günde 800 mg kalsiyum almaları gerekir. Kalsiyum kemiklerin ana yapı maddesidir. Ayrıca kalp-damar sağlığının korunması, kanın pıhtılaşma sisteminin sağlıklı çalışması, sinir hücrelerinin gelişmesi, kas kasılması gibi vücut fonksiyonlarında da görevi vardır. Peynir dışında, süt, yoğurt, ayran, ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, sardalya balığı, alabalık, kurutulmuş meyveler, kuruyemişler ve kuru baklagiller de iyi birer kalsiyum kaynağıdır.

Büyüme ve gelişme çağında protein ihtiyacı fazladır. Peynir çok iyi bir protein kaynağı da olduğundan, beslenmede mutlak olmalıdır . Ayrıca protein kaynakları, yumurta, et, süt, kuru baklagiller ve tahıllardır.

Peynir sevdirmek için önerilerim;

Çocuğunuz peynir yemek istemiyorsa onu zorlamayın, inatlaşmayın. Ancak aralıklı olarak peyniri teklif etmeyi, gözünün önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bebeklerin damak tadı vardır ve genellikle kendilerini net bir şekilde ifade ederler. Peynir konusunda da, diğer gıda maddelerinde olduğu gibi genellikle karıştırmadan verilmesinde fayda olmasına rağmen, arada sırada minik hileler yapılabilir. Çorbalar, kurabiyeler, makarnalar vazgeçilmez peynir karışım yemekleri olabilir. Yine yediremiyorsanız kalsiyum ve protein içeren diğer kaynakları arttırabilirsiniz.

Günde 1-2 dilim peynir ve 2 bardak süt ve 2 kase yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar.

1 yaşına kadar mutlaka tuzsuz, sonrasında da az tuzlu peynir yedirilmelidir.

Beyaz peynir, diğer çeşitlere göre daha az yağlıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

DR. SABAHAT KARAKAŞLILAR

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir