SİBER ZORBALIK ve GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI

Tehlike parmaklarımızın ucunda!

Ortaokul çağı öğrencilerinin sosyal medyanın zararlarından korunmaları, kendilerine gelecek saldırıların farkında olmaları ve bu olası saldırılara karşı kendilerini korumayı öğrenmeleri biz büyüklerin önemli bir sorumluluğudur.

Çocuklar, oynadıkları oyun ve sohbet siteleri üzerinden kötü niyetli kişiler için açık hedef olmaktadırlar. Bu sebeple, çocuklara bilinçli internet kullanımını, kendilerine zarar verebilecek oyunlar ve olası davranışlardan kaçınmalarını öğretmek içinde, ailelerin bu konuda bilinçlenmeleri gerekmektedir.

Çocuklar kendileri de farkında olmadan, bilmeden, kendileri akranlarına zorbalık yapabilmektedirler. Fotoğraf paylaşarak, video oyunları çekerek, hesaplar açarak bu tehlikeli dünyada dolaşabilmektedirler.

Dünya sürekli bir değişim göstermektedir. M.Ö 12000 ilkel insandan, tarım toplumuna, sanayi toplumuna ve son 60 yıl öncesinde başlayan bilişim toplumuna yaşanılan değişim ve dönüşüm karşısında, insanoğlunun uyum sağlaması gerekmektedir.

Bugün, akıllı telefon kullanan herkes, internet üzerinden yapılan tehditlerin ve zorbalığın muhatabı durumundadır.

İşte bu nedenle, siber zorbalığı tanımak ve interneti güvenli kullanmayı bilmek gerekmektedir.  Çocuklarımıza da küçük yaşlardan itibaren siber güvenlik bilinci ve farkındalığı oluşturulmalıdır.

Siber ne demektir? Siber zorbalık ne demektir?

Siber kelimesi, Türk Dil Kurumu’na göre, İngilizce ‘Cyber’ kelimesinden uyarlanmış olup, bilgisayar ağlarına ait olan, sanal gerçeklik anlamında kullanılmaktadır.

Bir kişiye veya gruba zarar vermek amacı ile, bir kişi veya grup tarafından tekrarlanan davranışlardır.

Siber zorbalık, sosyal, psikolojik ve fiziksel zararları içerebilir. Acımasız ve tehditkar şeyler söylemek, uygunsuz fotoğraflar yüklemek, bir kişiyi rahatsız etmek veya rahat bırakmamak şeklinde olabilir.

Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onların sağlıklı yetişmeleri için, zorbalığa maruz kalmamaları için, büyükler olarak çok dikkatli ve har alanda farkında olmamız gerekmektedir. Bu konuda başvurulacak ve bilgi alınacak güvenilir devlet kanalları da bulunmaktadır.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Dr. Sabahat Karakaşlılar

 

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir