Anne çişim yok; vardır vardır!

Özellikle yolculuklarda ve molalardaki tuvalet sırasında sıkça duyduğum diyaloglardan biridir;
Anne çocuğuna tuvaleti var mı diye sorar, aldığı hayır cevabına ve çocuğunun duyusuna da inanmayarak onu mutlaka tuvalete oturtur. Sonuç, anne her zaman haklıdır, o çiş yapılır.
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra 2. sıklıkta görülen enfeksiyonlardır. Özellikle okul çağındaki kız çocuklarında enfeksiyon görülme riski artmaktadır.
Çocukların bezli dönemlerinde tuvalet alışkanlığı ve temizlenme annelerin kontrolünde olduğundan çok sıklıkla enfeksiyon riski altta yatan bir hastalık olmadıkça azalmaktadır. Ancak, okul dönemi ile birlikte çocukların tuvalet sonrası temizliğini kendilerinin yapması enfeksiyon riskini artırabilir.
İdrar yolları böbrekler, idrar kanalları, mesane ve üretral kanalı kapsayan bir bölgedir. Bu bölge alt ve üst olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Böbrekler üst idrar yollarını, diğer yapılar da alt idrar yollarını oluşturmaktadır.
İdrar yolu enfeksiyonu oluşmasında birincil sorumlu bakteriler barsak bakterileridir. Genital bölgenin anatomik yapısı nedeniyle, özellikle kız çocuklarında bu hastalık daha sık görülmektedir.
Küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, iştahsızlık, kusma, kilo alamama, büyüme gelişme yetersizliği gibi belirtiler gösterebilir. Yaş büyüdükçe yakınmaları ifade edebileceklerinden idrar yaparken yanma, tekrar idrar yapma hissi oluşması, mide bulantısı, kesik kesik ve az idrar yapma, bel ağrısı gibi şikayetler olabilir.
Bu şikayetlerin varlığında mutlaka hekim muayenesinden sonra tam idrar tahlili ve idrar kültürü birlikte alınmalıdır ve çıkan sonuca göre tedavi seçilmelidir.
Bol su içmek, genital bölgeyi sadece su ile temizlemek, iç çamaşırlarının pamuklu olmasına dikkat etmek tedaviye yardımcı yöntemlerdir. Ayrıca erkek çocuklarda sünnet yapılması, idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada bir yöntem olarak önerilebilir.
Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Dr. Sabahat Karakaşlılar

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir