Muayenelerimde en sevdiğim bölüm akciğer seslerini dinlemek. Özellikle sözlü iletişimde bulunduğum büyük çocuklarımda, 'haydi şimdi derin nefes al ve ver' dediğimde, hem kendimi, hemde ailelerimi derin nefes alıp verirken buluyorum, ve çok hoşuma gidiyor. Biliyorum, benim ellerimde sihir var.
Neden mi?
' Yaşamak sadece nefes almak değil, bundan çok daha fazlasıdır. '
Mao Zedong

Hayatta kalmamızı sağlayan en önemli olay soluk alıp vermektir. Uyku, yemek yemek, su içmek gibi ihtiyaçlarımızı erteleyebiliriz ancak nefes alıp vermeyi asla erteleyemeyiz.
Nefes alıp vermek, farkında olmadan yaptığımız vücut aktivitesidir. Günlük yaşamımızda hızlı ve yüzeysel dakikada 17-18 kez nefes alıp veririz. Bu sayı herhangi bir solunum hastalığı, kaygılı veya aktif olduğumuz zamanlarda dakikada 30'a kadar artabilir.
Peki kontrollü, derin ve yavaş nefes almayı sağlayabilirmiyiz?
Hayatımızın herhangi bir döneminde birileri bize 'şimdi derin ve sakin bir nefes al' demiştir.
Bu sözcükler sihirli bir etki oluşturarak, bizi rahatlatır, bedenimizi sakinleştirir ve zihnimizi yeniden yapılandırır. İşte bu güçlü ve sihirli sözcükleri kendi kendimize hayatımıza dahil edebilirsek bakın hangi değişiklikler ile karşılaşabiliriz?

1- Derin ve yavaş nefes aldığımızda, tüm hücrelerimize daha çok oksijen alıp, kanımızdaki karbondioksit seviyesinin artmasını engelleriz.
2- Derin ve yavaş nefes aldığımızda, diyafram solunumu yaparak karın kaslarımızı ve iç organlarımızı çalıştırırız. Dolayısı ile sindirim sistemimiz daha iyi çalışır.
3- Metabolizmamızı hızlandırırız.
4- Uyku kalitemizi artırırız.
5- Kas ağrıları ve baş ağrılarımızı azaltabiliriz.
Sağlıklı, derin ve yavaş nefesli günler dilerim.
Dr. Sabahat Karakaşlılar

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir