BURNUM TIKANDI EYVAH!i
Burnumuzun tıkanması hepimiz için sıkıntı sebebi iken, bebeklerimizin aynı durumda oluyor olması, tüm aile bireylerinin hayat kalitesini etkilemektedir.
Bebekler, hem emme fonksiyonunu gerçekleştirirler hem de burun nefesi yaparlar ve doğal olarak diyafram kaslarını çok iyi kullanırlar. Bu yüzden sağlıklı, burnu açık ve istirahat halindeki bebeklerin her nefes alıp verdiklerinde karınları şişer. Burun nefesi ile birlikte vücuda giren havanın nemlendirilmesi, ısıtılması, çeşitli irritan maddelerin tutulması ve orta kulağın östaki borusu aracılığı ile havalandırılması gerçekleşir. Bu sebeplerden ötürü bebeklerin burunları tıkandığında, gerçekleştirilmesi gereken fonksiyonlar yerine getirilemez, bebek rahat nefes alamaz, huzursuzlanır, ağlar, hastalanabilir ve dolayısı ile tüm aile bireyleri bu durumdan etkilenmektedir.
Havaların soğumaya başlaması, kapalı ortamlarda bulunma zamanlarının artması, hijyenik koşullara yeterince dikkat edilmemesi, çocukların ve bebeklerin hastalanmaları, oluşan sekresyonların uygun koşullarda temizlenmemesi, karşılaşılan viral üst solunum yolu enfeksiyonları, allerjen maddeler, havanın nem oranındaki değişiklikler gibi pek çok faktör burun tıkanıklığı sebebi olabilir.
Bebeklerin, burunlarının tıkandığını hissetme ve temizleme refleksleri olmadığından, bu görev hapşırmaya ve anne babalara düşmektedir. Burun nefesi ile havanın alınması sırasında pek çok irritan madde hapşırma ile dışarı atılmaktadır. Hapşırık, vücudun sağlıklı çalıştığını gösteren bir savunma mekanizmasıdır. Anne babalara düşen temizleme görevi ise çok önemlidir. Çünkü, bebeklerin burun iç mukozaları çok hassastır. Temizlerken zorlamak, fazla basınç uygulamak, yabancı cisimler kullanmak kanamalara sebep olabilir. Bu durumlar için ve burun temizlemek için serum fizyolojik damlalar ve aspiratörler kullanabilirsiniz. Ayrıca oda havasının nemli tutulması da yardımcı olacaktır.
Açık bir burun, sağlıklı nefesler, kaliteli uyku ve beslenme dileğimle.
Sağlıklı günler dilerim.
DR. SABAHAT KARAKAŞLILAR

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir