ÇOCUK BESLENMESİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Hepimiz çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerin istiyor ve ona göre bir beslenme programı oluşturmak istiyoruz. Ancak bazen yaptıklarımız doğru olmayabilir.
Çocuğunuzun doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenerek gelişimine yardımcı olmak istiyorsanız, beslenme konusu, dikkatli ve seçici olmanız gereken önemli bir konudur.
Çocuk beslenmesi, kulaktan dolma bilgiler ile olmaz
Çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesinde, doğru beslenme çok önemli bir yer tutar. Özellikle ilk 3 yaşta, alınan protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller tam dengeli olmalıdır.
Günde 500 ml süt kemik sağlığı için yeterlidir. Sütün fazla tüketilmesi, demir eksikliği, kabızlık ve iştahsızlık yapar.
Et yerine et suyu, meyve yerine meyve suyu verilmesi durumunda, çocuğunuz yeterli vitamini almayacağı gibi, gereksiz şeker ve yağ yükü ile karşılaşacak, bu da obesiteyi tetikleyecektir.
Çocuğunuz için hazırladığınız ve dengeli olduğunu düşündüğünüz öğünü, beğenisine sunarak ve yiyebileceği miktarda önüne koyarak tabağını bitirmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocukların yesin diye TV karşısında veya başka teknolojik araçlar yardımı ile uğraşmamalısınız. Bu durumda çocuğunuz ne yediğinin farkında olmaz ve bu durum hem sosyalleşmesine zarar verir, hem de obesiteye sebep olur.

Daha sonraki yazılarımda, sağlıklı tariflerime ve önerilerime değineceğim.
Sağlıklı günler dilerim.

Dr. Sabahat Karakaşlılar

One Response

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir