Çocuklarla evde hareketli etkinlikler

Hatırlıyorum, biz kardeşimle okullarımız tatil olduğunda türlü türlü aktiviteler yapardık. Halen oturduğumuz apartmanımızın bahçesi, bizim için paha biçilmez bir oyun parkuru idi. Ağaçların arasında saklambaç, çimenlerin üzerinde piknik, ip atlamaca, top oynamaca, hatta erkek kardeşim olması sebebi ile ve onun arkadaşları sayesinde gol atan kale oyunları hatırımda kalanlar. Bunlar dışarıda oynadıklarımız idi. Peki ya evde? Evde de muazzam oyunlar oynardık. Güzel anılar…
Çocuklarımız evde yapacak pek çok aktivite bulabilirler. Yeter ki biz onların yaratıcılıklarına destek olalım.
İşte size hareketli, tehlikesiz ve evi dağıtmadan oynanabilecek birkaç öneri.
1- Evcilik: Modası hiçbir zaman geçmeyen oyunlarla başlamak isterim. Her yerde, her an ve her yaş grubunda kurgulanarak oynanabilir.
2- Meslek oyunları: evde var olan her türlü malzeme ile istediğiniz meslek sahibini taklit edebilirsiniz. Benimkini söylememe gerek yok sanırım.
3- Saklambaç: Modası geçmeyen oyunlardan biri daha. Anlatmama gerek yok sanıyorum.
4- Güreşmece: Kardeşimle oynarken en çok güldüğüm oyundu. Çünkü bir türlü kendi kas gücümü dengede tutamaz, daha çok gülerdim. Sonuç mu? Elbette ki tuş.
5- Çadır kurmaca: Evde elinizde var olan çarşaflardan, yastıklardan, minderlerden hayali evlerini, şatolarını, çadırlarını kendileri kurabilir ve içinde gönüllerince yaşayabilirler.
6- Yarış parkuru kurmaca: Koridorda, çıktıktan sonra kolay temizlenebilen bantlar ile kendi yarış pistlerini kurabilir ve arabaları yarıştırabilirler.
7- Hayali lazer ışınlarından takılmadan geçmece: Kırmızı kalın ipleri koridorda duvarlara zarar vermeden yapıştırabilirler ve haydi yarış başlasın. Bakalım kim takılmadan altından, üstünden geçebilecek.
8- Müzik aleti yaratmaca: Evet bu aktivite biraz gürültülü olabilir ve bir o kadar da yaratıcı. Evdeki kırılmaz her türlü ses çıkaran obje ile bırakalım içlerindeki ritim duygusu açığa çıksın ve biz de sanatçılarımızı dinleyelim.
9- Bowling: Koridorda boş su şişelerini teker teker devirmenin zevkini mutlaka denemelisiniz. Hatta bu zevkinizi katlamak için önce şişeleri boyayarak ve bantlar ile yolunu çizerek oyuna hazırlık yapabilirsiniz.
10- Karanlıktan korkmamaca: Akşamüzeri alaca karanlık saatlerde, çok az ışıkla oynanabilecek bir oyun. Böylece karanlığa da alışmış olurlar.
11- Oda toplamaca: Çocuk için en sıkıcı, anneler için ise en yardımcı olan aktivite olabilir.

Benim aklıma gelenler bunlar oldu. Çocuklarınızla neler yapıyorsunuz? Siz de yazar mısınız?

Sağlıklı ve bol keyif dolu günler dilerim.

DR. SABAHAT KARAKAŞLILAR

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir