Dondurma

İçine şeker katılmış çeşitli meyve suları ve sütten dondurularak yapılmış olan bir çeşit tatlıdır.

İlk kez 4.yy’da Roma  imparatoru Neron için dağlardan toplanan kar üzerine çeşitli meyveler eklenerek bal ile imparatora takdim edilmiş. 13.yy’da ise Marco Polo Çinlilerin süt ve buzu karıştırdıkları tatlıyı Avrupa’ya getirmiş ve dondurma,  ilk olarak Fransızlar ve İtalyanlar tarafından benimsenmiş.

Dondurma içinde, süt ve süt ürünleri, doğal meyveler veya şeker, çeşitli yardımcı malzemeler ve sahlep bulunmaktadır, dolayısı ile protein, karbonhidrat ve vitaminler içeriği açısından zengindir. Dondurmanın sağlık açısından en dikkat edilmesi gereken kısmı süt içeriğidir. Süt ve süt ürünleri uygunsuz koşullarda hazırlanır veya bekletilirse mikroorganizmalar için bir besi yeri haline gelir. Ayrıca içine katılan şeker ve şeker ürünlerinin mümkünse doğal olması gerekir.

Sadece yaz aylarına özgü bir yiyecek olarak sınıflanan dondurma için en en iyi haber ise, her mevsim yenilebilir olmasıdır. Ayrıca, 100 gram dondurma 200 kaloridir.

Dondurma ile ilgili birkaç ilginç bilgi:

Külah, Farsça başlık demektir. İlk kez 1900’lü yıllarda bir İtalyan tarafından bulunmuş ve Suriye’li bir waffle ustası tarafından şekillendirilmiştir.

En çok dondurma Pazar günü satılmaktadır.

Bir top dondurmayı bitirmek için 50 kez yalamak gerekir.

Dünyada el oyunu ile satılan tek dondurma Maraş dondurmasıdır.

Uzak doğu ülkelerinde dünyanın en ilginç aromalı dondurmaları üretilmektedir, balık, ahtapot, mürekkep balığı, bezelye, kurutulmuş sebzeler gibi.

Benim ise en sevdiğim ve ailelerime önerdiğim bir tarifim var. Süzme yoğurt ve sevdiğimiz meyvelerin karıştırılarak, en hoşunuza giden formda dondurulması ile hazırlanan anne dondurması.

Her mevsim dondurma, afiyet olsun

Dr. Sabahat Karakaşlılar

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir