Havalar ısınmaya başladı, ah şu bezden bir kurtulabilsek dediğinizi duyar gibiyim. Çocuğunuz bir bakıyorsunuz bezini çekiştiriyor, gizli yerlere saklanmaya çalışıyor,  köşe bucak yerlere çekiliyor, sessiz kalmak istiyor, çiş ve kaka saatleri hissediliyor ve rahatsız olmak istemiyor ise tuvalet eğitimine başlamak zamanı gelmiş demektir. Aslında tuvalet eğitimi ebeveynlerin gözünde korkuttuğu gibi bir süreç değildir, kendiliğinden gelir ve olur. Sadece takip etmek, iyi gözlemlemek ve zamanında değerlendirmek gerekir. Aceleci olmak, bizim istediğimiz zamanda olması için çabalamak, çocuğun hareketlerini göz ardı etmek kendiliğinden oluşacak süreci maalesef dahada ileriki zamanlara öteleyebilir.
Çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun zaman her çocuğa göre değişmekle birlikte 24- 36 ay arasındaki çabucak geçen bir zaman dilimindedir. Her çocuğa  ve aileye göre değişmekle beraber bu dönemde esas olan ise, çocuğun hazır olduğunun anne babası tarafından belirlenmesi ve birlikte  olan ilişkileridir.
Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını anlamak için bazı kriterler;
• Altı gündüzleri 2 saatten daha uzun süre ve uyandığında kuru kalıyorsa;
• Bağırsak hareketleri düzenli ve günün belirli saatlerinde gerçekleşiyorsa;
• Yüz ifadesi, hareketleri veya konuşmasıyla, tuvalet ihtiyacının geldiğini hemen belli ediyorsa;
• Basit komutları yerine getirebiliyorsa;
• Kirli bezden rahatsız olup, altının değiştirilmesini istiyorsa;
• Klozet ya da tuvalet kullanmak isteği içindeyse;
• Sizin ya da eşinizin ve büyük kardeşlerinin ardından tuvalet ihtiyacınızı giderek, orada ne yaptığınızla ilgileniyorsa,
tuvalet eğitimine hazır demektir.
Tuvalet eğitiminin altın kuralı ise çocuğu hazır olma sinyalleri gönderse bile, acele ettirmemek, zorlayıcı olmadan ısrarcı olmak, ceza yerine ödüllendirmek ve korkutmadan her yeni güne hazırlanmasını sağlamaktır. Yine önemli olan kurallardan biride, bez çıkarıldıktan sonra gece veya gündüz farketmez tekrar bağlanmamalıdır. Bu yüzden tuvalet eğitimine genellikle havaların ısınmaya başlaması ile beraber başlanmasını, çeşitli oyuncaklar, eğitim yardımcıları alınmasını, çocukların iyi birer gözlemci olduklarını unutmadan sizlerin de tuvalet oyununa katılmamızı, endişelenecek, korku verecek bir durum olmadığını tekrar tekrar ifade  ederek bu süreci geçirmenizi tavsiye ederim.

Sağlıklı bir gelecek için tuvalet alışkanlığı önemlidir.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir