HPV (Human Papilloma Virüsü) çoğunlukla cinsel yol ile bulaşan ve özellikle kadınlarda genital bölgede siğil, rahim ağzı ve vajina kanseri etkeni olan ve 100’den fazla serotipi olan bir virüstür. HPV tip 16,18,6,11 hem kanser oluşumuna hemde siğillere sebep olan tiplerdir. Vücuda alındıktan sonra 2-3 ay içinde siğil oluşumu görülebilir. HPV’nin kanser oluşum süreci 10-15 yılı bulabilir. Cinsel ilişki HPV bulaşımında en önemli yoldur. Korunmada en önemli yöntemlerden biri aşılanmaktır. HPV enfeksiyonu çoğu zaman belirtisizdir. Kaşıntı, ağrı, idrarda yanma görülebilir. Erkeklerde penil lezyonlar görülebilir. Kadınlarda ise genellikle rahim ağzı kanseri tanısı ile birlikte teşhis edilmektedir.
HPV aşısı proflaktik bir aşı olduğu için, aşının tedavi edici özelliğinden çok, ilk cinsel ilişki öncesinde yapılması ile korunma çok önemlidir. 12 yaşından itibaren aşı yapılması uygundur.  Aşının kanser önleyici etkileri 10-15 yıl içinde ortaya çıkacağından ne kadar erken yapılırsa o kadar erken koruyuculuğu olacaktır. Aşı yapılmış olması daha sonraki zamanlarda PAP smear testi yapılmamasını gerektirmemektedir. Bu sebeple hekiminizin uygun gördüğü aralıklarla kontrolünüzü yaptırmalısınız.
Ülkemizde 2 çeşit HPV aşısı bulunmaktadır. Her ikisinde de rahim ağzı kanserine %70-80 oranında sebep olan tip 16 ve 18 bulunmaktadır. Bir aşıda siğillerin %90’ına sebep olan tip 6 ve 11’de bulunmaktadır.   Her iki aşıda 2 doz yapılmaktadır. Bugünkü bilgilerimize göre tekrar dozu gerekmemektedir.
Aşının hastalık yapıcı etkisi bulunmamaktadır. Aşı yapılma yerinde lokal kızarıklık, ağrı, şişlik görülebilmektedir.
Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir