KAHVALTI, YAPILSIN MI? YAPILMASIN MI?

Beslenme alışkanlıklarımızın her geçen gün değiştiği ve geliştiği günümüzde, ben kahvaltıcıyım ve sabah kahvaltı edilmesi  gerektiğine inanan gruptayım. Sabah kahvaltısı için öyle uzun zamanlara ihtiyaç duymadan, sağlıklı bir öğün haline geleceği bilincini, muayenelerimde ve ailelerime önerilerimde paylaşmaktayım.

Sabah kahvaltısının olmazsa olmazı, sevgi ile hazırlanması, kızarmış ekmek ve demlenmiş çayın kokusudur. Gerisi zamanla oluşan beslenme alışkanlıklarımızdır.

Sağlıklı büyüme, gelişme ve konsantrasyon için besin öğelerinin dengeli miktarda alınması gerekmektedir.  Sabah kahvaltısı, özellikle eğitim gören çocuklarda büyük önem taşımaktadır.

Kahvaltı neden önemlidir?

Günün ilk öğünü olması, kahvaltıyı en önemli kılan faktördür. Gece boyunca dinlenme konumunda çalışan iç organlarımızın, bizi tüm gün taşıyacak kas-iskelet sistemimizin, çalışma hayatımızda ve ders yapabilme yetimizde yardımcı olacak sinir sistemimizin yenilenme, tazelenme ve enerjiye olan ihtiyacı ancak sağlıklı bir sabah kahvaltısı ile giderilebilir. Doyurucu bir sabah kahvaltısı, gün boyunca atıştırma hissinden bizi korur.  Dolayısı ile hem çocuklarımızın hazır, paketlenmiş abur cubur ihtiyacı giderilmiş olur, hem de obesite riski azaltılmış olur.

Çocuklarımıza nasıl sağlıklı bir kahvaltı hazırlayabiliriz?

Hem tok tutması, hem protein açısından faydalı olan yumurta, peynir ve süt bulunmalıdır. Hem bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hem de gıda maddelerinin emiliminin artarak, hücrelere taşınması açısından vitamin ve minerallerin sebze ve meyvelerden alınması faydalıdır. B grubu vitaminler, çeşitli lifler ve tok tutucu özelliği olan çeşitli ve farklı unlardan yapılmış sağlıklı ekmek, abartılmamak kaydıyla,  kahvaltıda olmazsa olmazdır. Sağlıklı yağlardan zeytinyağı ve kuru yemişlerden ceviz, fındık omega 3 kaynağıdır.

Ve tabii ki, yine, sabah kahvaltısının olmazsa olmazı, günün güzel geçmesi için yapılan sohbetlerdir .

Sağlıklı günler dilerim.

 

DR. SABAHAT KARAKAŞLILAR

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir