Isınma, küresel ısınma ne demektir?

Isınma, iyi hissettiren ve anıları çağrıştıran fiziksel bağlantısı olan bir duygudur. Güneş, anne kucağı, sıcak çay, dumanı tüten kızarmış ekmek, çorap, battaniye, havaların ısınması gibi. Aynı kelime, dünyamız için ise iyi gelmemektedir.
Küresel ısınma, yeryüzünde hava, su, toprak sıcaklıklarının artması sonucunda hayatımıza girmiş olan bir kavramdır. Isıyı tutan karbondioksit gibi gazların, atmosfer tabakasında artması sonucunda, dünya üzerini kaplayan sera etkisi oluşturmaktadır.

Sera etkisi ne demektir?

İnsan nüfusunun artması, ormanların azalması, petrol ve türevi maddelerin kullanımının artması, yer kürenin ısısının artmasına neden olmaktadır. Bu etkiler atmosfere salınan karbondioksit miktarını artırmaktadır. Atmosferde fazla miktarda biriken gazın, Güneş’ten gelen ısının Dünya’da daha fazla tutulmasına ve ısınmasına neden olması sonucunda gerçekleşen olaya sera etkisi denmektedir. Bu da, küresel ısınmayı meydana getirmektedir. Buzulların erimesi, su miktarının azalması, toprak kaybı canlıları bekleyen tehlikelerdendir.

Küresel ısınma, ne gibi değişikliklere neden olur?

Küresel ısınma, iklimleri değiştirir. Güneş ışınları ile toprağın ısınması, toprak yüzeyindeki havanın ısınmasına ve yükselmesine neden olur. Yükselen hava soğurken içerdiği nem oranı artar ve yağışlar görülür. Kış aylarında genellikle yağışlı olan hava nedeni ile, yer yüzündeki tozların havalanması engellenir. Yağışlar ve esen rüzgar da havadaki tozu yere indirir. Soğuk hava, sıcak hava gibi yükselemez, hatta atmosferin üst katmanlarından aşağıya doğru yer değiştirir. Doğanın bu kendi döngüsünü gerçekleştirememesi, iklim değişikliğinin en önemli sebebidir. İklim değişikliği, dünya üzerinde yaşayan canlıların hayat döngülerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle küresel ısınmayı azaltmaya yönelik araştırmalar devam etmektedir.
Ormanların azalması belki de en önemli etkendir. Çünkü, ağaçlar salınan karbondioksiti emerek, atmosferde aşırı gaz birikimini önler. Denizlerdeki planktonlar ve yosunlar da orman vazifesi görmektedir. Oluşan karbondioksiti emen deniz canlıları, deniz dibine inerek atmosferde gaz birikimini engeller.

Neler yapabiliriz?

Yaşamın Dünya üzerinde devam edebilmesi için birbirimize ihtiyacımız vardır. Evlerimizde yapacağımız çeşitli tedbirler ve tasarruf ile küresel ısınmaya engel olabiliriz. Bunun için çocuklarımızı bilinçlendirmeye başlayabiliriz.

Enerji, çevre, su, gündelik hayatta sık kullandığımız alışkanlıklar sürdürülebilir kaynaklarımızı korumada yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Dr. Sabahat Karakaşlılar

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir