Okul çantası

Çocukluk dönemi her anlamda büyüme ve gelişme dönemidir. Kas ve iskelet sistemi de zamanla gelişip, olgunlaşır ve hatta yanlış hareketler ile şekil bozuklukları gözlenebilir. Okul döneminde okul çantalarının yanlış kullanımı ile omurga gelişim bozuklukları görülebilir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde görülen sırt, bel, kalça ağrıları genetik risk faktörleri sebebi ile olabileceği gibi, ağır sırt çantalarının taşınması da bir neden olabilir. Çocukluk döneminde koruyucu tedaviler, erişkin yaşlara göre daha önemli olduğundan omurga sağlığını korumaya daha dikkat edilmelidir.

Okul döneminde derslerde uzun süre oturmak, yanlış oturma şekli ile oturmak, ağır okul çantalarına sahip olmak, bilgisayar başında uzun saatler geçirmek, hareketsizlik ve yanlış sportif hareketler sonucu omurga sağlığı olumsuz etkilenmektedir.

Kas ve iskelet sistemi ağrıları kız çocuklarında erkek çocuklara göre daha fazla görülmektedir. Çocukların kilolu olmaları omurga sağlığını en olumsuz etkileyen durumdur. Taşınan yük miktarı arttıkça da ağrıların süresi uzamaktadır.

Okul çantaları özelliklerine baktığımızda büyük çoğunluk sırt çantası şeklindedir. Ancak çocuklar genellikle  tek omuzda çanta taşıma eğilimindedirler. Okul çocuklarında yapılan bir çalışma, öğrencilerin çanta ağırlıklarının genellikle 5-7 kilo arasında olduğunu ve bu ağırlığın, öğrencilerin %30’unun kendi vücut ağırlıklarının %30-35’i olduğunu göstermiştir.

Bu çalışma ışığında;

1-sırt çantalarını çift omuz taşımak,

2-en fazla 15-20 dakika taşımak,

3-çanta ağırlığının vücut ağırlığının %15’ini geçmemesi,

4-çanta ağırlığı fazla ise tekerlekli çantalardan faydalanma,

5-çanta ergonomisinin vücut şekline benzer ayarlanmış olması,

6-ve  en önemlisi de erken yaşlardan itibaren omurga sağlığını koruyacak egzersizler, spor aktiviteleri yapmak gerekliliğine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.

Dr. Sabahat Karakaşlılar     

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir