Seçeceğimiz mesleğimizi yeteneklerimiz belirler !
Şimdi bana sorsanız; ' tekrar dünyaya gelsen ne olurdun?' diye, cevabım kesinlikle 'çocuk doktoru' olurdu.

Her insan doğası gereği ebeveynlerinden aldığı genetik özelliklerinin yanında, kendisine özgü yetenekleri ve gizli güçleri ile birlikte doğar ve bunlar sayesinde yaşamına devam eder. Yaşamımıza devam edebilmemizin en önemli yolu bir meslek sahibi olmak yani bir işe sahip olmaktır. Bizim doğuştan getirdiğimiz yeteneklerimizin ve daha sonra eğitim öğretim sayesinde kazandığımız bilgi ve becerilerimizin en iyi kullanıldığı alan mesleğimiz, yani işimizdir. Bu sayede birey olarak kendi benlik kavramımızı ortaya koyabilir ve sağlıklı bir meslek hayatını sürdürebiliriz.
Türk Dil Kurumu'na göre ' meslek; insanların hayatlarını kazanmak için, belirli bir eğitim yoluyla kazandığı bilgi ve becerilere dayalı sürdürdükleri etkinlikler bütünü' olarak tanımlanmıştır.
Bir meslek sahibi olmak aslında sadece maddi açıdan kazanç elde etmek değil, bunun yanında psikolojik olarak ruh sağlığımız için de bir doyum, bir kazanç elde etmemize yardımcı olan bir yaşam aracıdır. Yapılan araştırmalar, ellerine yaşamlarını rahat bir şekilde geçirecek para geçse bile, kişilerin %85'inin yine de çalışmak istediğini göstermiştir.
' Sevdiğiniz bir işi meslek edinirseniz, hayatta bir gün dahi olsa çalışmış olmazsınız. (Konfiçyüs) '

En iyi meslek varmıdır?
En iyi meslek, kişinin kendi özelliklerine ve kendi koşullarına en uygun olan, onu hem maddi hem de manevi anlamda doyuma ulaştırabilen, yeteneklerini kullanabileceği ve kendini geliştirebileceği meslektir.
' Hayatta bir gün dahi çalışmadım, hepsi keyiften ibaretti. (Edison)'

Meslek seçimi ve yönlendirme nasıl olmalı?
Meslek seçimi, her bireyin kendi hayatında almış olduğu kararlardan belki de en önemlilerinden biridir. Çünkü seçmiş olduğumuz meslek hayatımızı fiziksel, psikolojik, sosyal, ekonomik alanlarda tümüyle etkilemektedir.
Bu sebepledir ki ebeveynlerin dışında, okul öncesi ve ilköğretim öğretmenlerinin, tüm branş öğretmenlerinin ve psikolojik danışmanların çocuklarımız üzerinde, onların hayatları ile ilgili olumlu etkileri olmaktadır.
Mesleğinizi seçerken neleri düşündünüz? Mesleğimizi seçerken, hayatımızın en önemli kararını aldığımızın farkındamıydık?
Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Dr. Sabahat Karakaşlılar

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir