Çocukluk çağının en sık görülen hastalıkları, genel olarak viral enfeksiyonlar olarak değerlendiren üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarıdır. Özellikle havalardaki ani ısı değişiklikleri, mevsimsel özelliklerin kaybolması ile birlikte viral enfeksiyonların görülme sıklığı artar. Virüsler genellikle ısı değişikliklerine dayanıklı olduklarından, toplumsal geçiş ile çok hızlı yayılarak uzun süreli enfeksiyon yaparlar.
Viral enfeksiyonlar ile mücadele ve korunmada önemli olan, el temizliğine dikkat etmek ve vücut direncini yüksek tutmaya çalışmaktır.
Öncelikle kendimizi ve çocuklarımızı korumalıyız. Hasta kişiler ile yakın temas halinde bulunmamak, ellerimizi sık yıkamak, solunum yollarını temiz tutmak önemlidir. Viral enfeksiyonların sıklıkla başlangıç bulguları, halsizlik ve boğaz ağrısı olur. Bu yakınmalar başlar başlamaz solunum yolu temizliğine, el temizliğine, bulunduğumuz ortamı havalandırmaya, bol sıvı gıda almaya ve uykumuza dikkat etmeliyiz. 1 bardak ılık suya eklediğimiz 1 tatlı kaşığı tuz veya elma sirkesi ile gargara antiseptik özellik göstererek, boğazımızı hem rahatlatacak hemde virüsleri uzaklaştıracaktır.
Bilinen en iyi balgam sökücüler su ve bal, enfeksiyonu kolayca geçirmemize yardımcı olacaktır.
Mutfağımızın vazgeçilmezi çorbalar, özellikle tavuk suyu ve tarhana çorbası gerçekten faydalıdır. Çorbalar, hem sıcak buharı, hem besleyici değeri, hem de sıvı ihtiyacını karşılamasıyla iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
Ihlamur çocuklarda en rahat kullanılacak bitki çayıdır.
Evde uygulayacağımız önlemler ile viral enfeksiyonlardan korunmak ve hafif geçirmek mümkündür, ancak unutulmamalıdır ki her viral enfeksiyon hafif geçirilmeyebilir. Bu durumda mutlaka hekiminizin görüşünü almalısınız.
Sağlıklı günler dilerim.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir