Yemek yemeyen miniklere, minik numaralar
Hekimlik pratiğimde ve arkadaşlarım ile birlikte iken en sık duyduğum ve gördüğüm yakınma, annelerin, çocuklarına yemek yedirememesidir. Yemek yedirmek bazen anneler için bir savaş haline gelebilir. Özellikle iştahsız bir çocuk annesi için, her beslenme saati ayrı bir gerginlik kaynağı olmaktadır.
Aslında biliyorum ki, hiçbir çocuk aç kalmaz.
Yine biliyorum ki, hiçbir annenin karnı çocuğu yemeden doymaz.
Annelerin ve çocuklarımın yeme stresini biraz rahatlatabilecek önerilerim:
1- Sunumları renklendirmek: Çocuklar her gün karışım ve bulamaç tarzı yemeklerden sıkılabilirler. Onlar için minik numaralar ile yemediği, sevmediği lezzetleri de ekleyerek renkli tabaklarda, rengarenk yiyecekler hazırlayabilirsiniz.
2- Çorbalar: Özellikle sevdiği çorbaların içine, tadını bozmayacak ve anlamayacağı ölçülerde sebzeler karıştırabilirsiniz. Balık çorbası hazırlayabilirsiniz.
3- Yumurta şekilleri: Bebekken her sabah yediği yumurta artık çocuğunuza cazip gelmiyorsa, zorlayarak ‘yumurta yemen gerekiyor’ demektense, yumurtayı çeşitli şekillerde ve formlarda yiyeceklerin içine karıştırabilirsiniz. Terbiyeli çorbalar, muhallebi, omlet değişik tatlar yaratabilir.
4- Çeşit çeşit köfte: Çocuklar tane gıdalara ve özellikle köfteye bayılırlar. Sebze çeşitleri ile farklı lezzette köfteler hazırlayabilirsiniz.
5- Ambalaj paketi içinde neler var neler: Çocukları dışarıda cezbeden renkli kutular ve paketleridir. Kendi hazırladığınız yiyecek ve içecekleri hazır görünümünde sunabilirsiniz.
6- Tatlı mı tatlı, ev yapımı çikolata: Muz, kakao ve tahin karışımından sağlıklı çikolata deneyebilirsiniz.
7- Sütlü dondurma: Süzme yoğurttan dondurma denediniz mi? içine sevdiği meyvelerden de katarak dondurmanızı lezzetlendirebilirsiniz.
8- Sağlıklı kek: Hem oyun aktivitesi, hem gıdaları tanımak, hem de ürünü afiyetle yemek, işte sağlıklı kek.

Bunlar benim aklıma gelen numaralar. Minik numaralarınızı artırmak sizin elinizde.
Dr. Sabahat Karakaşlılar

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir