Yorulmadan anne sütünü artıran 10 tavsiye

Annelerimiz hiç yorulur mu? Cevaplarınızı duyar gibiyim. Evet, yorulurlar ve yorgunluklarını çok çabuk unuturlar. Ben de bugünkü yazımda basit 10 tavsiye ile yorgunluğunuzu almak istiyorum.

Haydi başlayalım.

  1. Sütünüzü artırmanın en önemli yöntemi, bebeğinizi emzirme isteğinizdir.
  2. Bulduğunuz her fırsatta bebeğinizi emzirin.
  3. Doğru emzirme için, meme başının kahverengi kısmını kavramasını sağlayın.
  4. Sütünüzü artıran en önemli besin sudur. Günde en az 2,5-3 litre su içmelisiniz. Su içme alışkanlığınız yoksa, her emzirmeden sonra 1 bardak su içerek bu alışkanlığı kazanmaya başlayabilirsiniz.
  5. Kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketin. Kemik, diş sağlığınızın korunması, kas ve sinir iletiminizin yeterli olması için, günde en az 1500 mg kalsiyum tüketmeye gayret edin.
  6. Protein tüketiminizi artırmaya çalışın. Proteinler hem süt üretiminizi artırır, hem de annenin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Her gün 1 yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kuru baklagil yemeği yemeye özen gösterin.
  7. Zengin vitamin kaynağı olan ve mevsiminde taze meyve, sebzeleri tüketin. Mevsiminde olmayan gıda maddelerinde kimyasal maddeler fazla olmaktadır.
  8. Besin değeri yüksek olan süper besinleri tüketmeye özen gösterin. Yağlı tohumlar, kuru yemişler, kuru meyveler, çörek otu, keten tohumu, zeytinyağı besin değeri yüksek olan gıda maddeleridir.
  9. Beta karoten ve A vitamininden zengin havuç, kayısı, bal kabağı, yeşil yapraklı sebzeleri beslenme programınıza ekleyin.
  10. Doğum sonrası kilolarınızdan çabuk kurtulmanız için, hızlı kilo vermeyi amaçlayan diyet ve ilaçları kullanmayın.

DR. SABAHAT KARAKAŞLILAR